Mieszkańcy podzielą dwa i pół miliona złotych

2014-04-21 18:06:03(ost. akt: 2014-04-21 17:18:03)
Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej było pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Podwórko kreatywne przy ul. Teatralnej było pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym dzięki "obywatelskim" pieniądzom

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Elblążanie już po raz trzeci będą mogli proponować, na co wydać samorządowe pieniądze. Za kilka dni rusza trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Tym razem będzie można też zgłaszać tzw. inicjatywy ogólnomiejskie.
Inicjatywy ogólnomiejskie to nowość wprowadzona do budżetu obywatelskiego na życzenie wielu mieszkańców. Do tej pory można było zgłaszać pomysły jedynie na uatrakcyjnienie swojej najbliższej okolicy. Teraz powstaną dwie odrębne listy: przedsięwzięć związanych z konkretnym okręgiem wyborczym i inwestycji ponadlokalnych.

To, co może samorząd
Tak, jak w poprzednich latach do każdego okręgu ma być przypisana kwota 400 tys. złotych.
— Na inicjatywę ogólnomiejską zarezerwowane będzie nie mniej niż 500 tysięcy złotych — informuje Marta Doroz, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru elbląskiego ratusza.
Od następnego poniedziałku każdy mieszkaniec, uprawniony do wyboru swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej, będzie mógł zaproponować na co wydać te pieniądze. W poprzednich edycjach, były za nie budowane przede wszystkim place zabaw, chodniki i parkingi. Jeżeli chodzi o pomysły, nie ma ograniczeń. Ich realizacja musi się tylko mieścić w kanonie zadań, możliwych do wykonania przez samorząd.
Wniosek o ujęcie proponowanego zadania w przyszłorocznym budżecie ma być dostępny na stronie:
www.budżetobywatelski.elblag.eu, a także - w wersji papierowej - w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego. Wypełnione wnioski będzie można składać od 28 kwietnia do 13 czerwca.

Z numerem dowodu osobistego
Do 2 września ma być gotowa lista możliwych do realizacji propozycji budżetowych mieszkańców. Po zatwierdzeniu jej przez prezydenta, wszystkie wnioski wraz z uzasadnieniem będą opublikowane na stronie internetowej miasta. Harmonogram przewiduje też, że od 22 września do 2 października do wszystkich elblążan dotrą papierowe ankiety, zawierające proponowane do wykonania zadania. Każdy będzie mógł zagłosować na maksymalnie pięć projektów w swoim okręgu i na jedno zadanie ogólnomiejskie. Głosowanie ma być przeprowadzone w dniach od 22 września do 13 października.
— I tu pojawia się druga tegoroczna nowość: głosujące osoby będą musiały podać nie tylko swój PESEL, ale również numer dowodu osobistego — informuje Marta Doroz. — Na szczęście u nas nie było do tej pory żadnych problemów z głosowaniem, ale w innych miastach się zdarzały. W takich sytuacjach numer dowodu jest pomocny w ich rozstrzyganiu.
Lista wybranych przez mieszkańców zadań ma być gotowa do 24 października. gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gr. #1382911 | 83.20.*.* 25 kwi 2014 21:57

    Jeśli trzeba będzie podać nr dowodu, na pewno nie zagłosuję. Kto weźmie odpowiedzialność za ewentualne szkody z tym związane?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ]]][[[ #1380311 | 93.105.*.* 22 kwi 2014 12:20

    a co z prośbą mieszkańców ZAWODZIA o odłączenie dzielnicy od okręgu 4 ??? 4

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz