Za mundurem gimnazjaliści sznurem. Trwa rekrutacja

Od lat pewniakiem, jeśli chodzi o wybór młodzieży, są tak zwane klasy mundurowe

Od lat pewniakiem, jeśli chodzi o wybór młodzieży, są tak zwane klasy mundurowe

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska



Młodzież po gimnazjum coraz częściej wybiera szkołę średnią kierując się nie tylko modą czy zainteresowaniami, ale tym czy dany kierunek da im w przyszłości zatrudnienie. Nic więc dziwnego, że od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się klasy mundurowe.



Szkoły starają się, aby ich ofert była atrakcyjna. Od lat pewniakiem, jeśli chodzi o wybór młodzieży, są tak zwane klasy mundurowe. Te funkcjonują w czterech szkołach i kształcą przyszłych policjantów, strażaków, żołnierzy oraz strażników granicznych.


— W naszej ofercie jest również propozycja dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z policyjnym mundurem — mówi Hanna Mierzejewska, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych. — To technik analityk z innowacją pedagogiczną "podstawy kryminalistyki i prawa dowodowego. Z doświadczenia wiem, że cieszy się on dużą popularnością.


Absolwenci takich klas mają większe szanse podczas naboru do policji czy straży pożarnej. To również znakomite przygotowanie do dalszej edukacji w tym kierunku. 
— Osoby, które je kończą na pewno mają większe szanse na dostanie się do szkoły policyjnej czy pożarniczej — przyznaje asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — W trakcie nauki mają szereg zajęć dodatkowych, między innymi z musztry czy technik kryminalistyki. To zapewnia im dobre przygotowanie do egzaminów, a także do służby. Myślę, że również pewna dyscyplina, która panuje w takich klasach, przyda się młodym ludziom w dalszym życiu nawet jeśli nie zdecydują się na służbę.




Jednak klasy policyjne czy wojskowe to propozycja nie dla każdego. Ci, którzy nie widzą się w mundurze do wyboru mają wiele innych propozycji, w tym technik cyfrowych procesów graficznych (Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących), technik elektronik (Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych) czy technik obsługi turystycznej (Zespół Szkół Gospodarczych) oraz cała masa profilowanych klas w liceach ogólnokształcących. Kierunki nie są przypadkowe.

Szkoły bowiem dostosowują swoje profile również do potrzeb panujących na rynku pracy. 
— W tym roku nie wprowadzaliśmy, żadnych nowości w ofercie. Chcemy szlifować to, co mamy — mówi Piotr Bogdański, dyrektor Zespołu Szkół Turystyczno - Hotelarskich w Elblągu. — Największym zainteresowaniem cieszą się technik hotelarstwa, fototechnik i technik eksploatacji portów i terminali. To zresztą zawody, które dają im szanse na znalezienie pracy o ukończeniu szkoły. 

naj
Czytaj również: Ślubowali uczniowie klasy pożarniczej

Źródło: Dziennik Elbląski