Jako jedyni poczuli przedsmak nowej matury z polskiego

2014-06-10 20:11:42(ost. akt: 2014-06-10 17:44:22)
Od lewej: Maksymilian Kurawski, Filip Mularski, Paweł Denisiuk

Od lewej: Maksymilian Kurawski, Filip Mularski, Paweł Denisiuk

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Przedsmak egzaminu dojrzałości poczuli drugoklasiści z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Jako jedyni w mieście zmierzyli się we wtorek z nową formą matury z języka polskiego.
II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu znalazło się w grupie 50 szkół z całego kraju, w których pisano 10 czerwca nową próbną maturę z języka polskiego.
— Ta matura była trudniejsza, ponieważ wiedza elementarna nie gwarantowała 100 procent punktacji — mówi Monika Żywuszko uczennica drugiej klasy II LO w Elblągu. — Wypowiedzi pisemne były bardziej rozbudowane, np. trzeba było napisać streszczenie, wcześniej pisało się tylko opracowanie, czy rozprawkę.

Zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego dotyczą części pisemnej i ustnej. W części pisemnej pojawi się więcej tekstów, które maturzyści będą musieli zanalizować. Nowym elementem jest też streszczenie artykułu. Zrezygnowano z oceniania według klucza, teraz wypracowanie będzie oceniane całościowo.
— Jest też nowa forma wypowiedzi pisemne - mamy możliwość wybrania tematu, postawienia własnej tezy i uargumentowania jej — mówi Filip Mularski z II LO — Czy zmiany na lepsze, czy na gorsze to się jeszcze okaże po wynikach.

— Egzamin obejmuje też wiedzę z gimnazjum, wróciły typowe zadania z gramatyki, których nie było na starej maturze — dodaje Paweł Denisiuk, również uczeń II LO.
Dużą zmianą jest odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z języka polskiego. Zdający będzie losował zestaw pytań z zakresu, literatury, ikonografii i wiedzy językowej. Maturzyści będą mieli tylko chwilę na przygotowanie odpowiedzi. Uczniowie klas drugich, którzy wczoraj pisali część pisemną, właśnie tych zmian najbardziej się obawiają.

— Wcześniej była prezentacja, którą można było sobie przygotować i wykuć na pamięć. Teraz będą pytania z całego zakresu wiadomości z liceum i tak naprawdę nie wiadomo, na co możemy trafić — dodaje Paweł Denisiuk. skro

Monika Żywuszko

Źródło: Dziennik Elbląski