Walczy z białaczką. O chorobie dowiedział się przed urodzinami

2014-09-08 17:22:46(ost. akt: 2014-09-18 10:56:36)
Od lewej: Wojciech Zorena, dawca szpiku, Kamil Rupniewski (syn Irka), Marlena Rupniewska (żona Irka)

Od lewej: Wojciech Zorena, dawca szpiku, Kamil Rupniewski (syn Irka), Marlena Rupniewska (żona Irka)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Jedynym „lekarstwem” dla taty jest dawca niespokrewniony. Jedynie on może uratować mu życie — mówi Kamil, syn Ireneusza Rupniewskiego chorego na białaczkę elblążanina. Trwają poszukiwania bliźniaka genetycznego mężczyzny. Przyłącz się i zarejestruj w banku dawców szpiku.



— O chorobie dowiedziałem się dwa dni przed moimi 50 urodzinami, więc na prezent urodzinowy od losu dostałem walkę z ostrą białaczką szpikową — opowiada Ireneusz. — Był to dla mnie i dla rodziny szok. Tę chorobę można jednak pokonać. Jedynym sposobem na to, abym mógł dalej pracować i cieszyć się życiem z rodziną, realizować swoje marzenia i pasje jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Proszę. Przyjdź zarejestruj się i pomóż mi i innym wygrać walkę z chorobą.




Obecnie mężczyzna przebywa w olsztyńskim szpitalu, gdzie przechodzi drugą już chemioterapię i czeka, aż odnajdzie się jego bliźniak genetyczny. 21 września w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku dedykowany jemu i innym chorym. Rejestracja będzie prowadzona w godzinach od 10 do 16. Dawcą mogą zostać osoby w wieku od 18 do 55 lat, ważące minimalnie 50 kilogramów. Aby wziąć udział w akcji wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, albo inny dokument z numerem PESEL.


— Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Będzie polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienia formularza z danymi osobowymi i pobraniu 4 ml krwi — wyjaśnia Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS.



Im więcej osób zdecyduje się na dołączenie do dawców, tym większa szansa znalezienia tego odpowiedniego dla Ireneusza.

— W Elblągu odbyło się już kilka podobnych wydarzeń, w ich trakcie do banku dawców zarejestrowało się 605 elblążan — dodaje Niewinowski. — Liczymy, że tym razem dołączą kolejni. Ważna jest dosłownie każda osoba. 


— Myśląc pobieranie szpiku, widzimy wielką igłę wbijaną w kręgosłup. To stereotyp, który nie mam nic wspólnego z rzeczywistością — zapewnia Jan Zorena, dawca szpiku. — Sam to przeszedłem i zapewniam, że nie boli. Warto poświęcić trochę swojego czasu aby pomóc komuś innemu. Tym bardziej, że ta choroba może dotknąć każdego z nas. 



Do poszukiwań bliźniaka genetycznego dla Ireneusza przyłącza się również firma Alstom w Elblągu, zakład w którym pracował. 19 września uruchomiony zostanie punkt rejestracji dawców szpiku dla pracowników.

Plan akcji w dniu wydarzenia:
10:00 – 12:00 szczudlarze
12:00 – 14:00 strażacy
12:00 – 14:00 policja
10:00 – 16:00 wolontariusze przebrani za wielkie maskotki – roznoszenie ulotek balonów, będzie sobie można z nimi zrobić zdjęcie
10:00 – 16:00 grupa motocyklistów – 20 osób – przejadą się ulicami miasta w kamizelkach odblaskowych – na plecach będą mieli naklejki z informacja o naszej akcji (projekt w załączeniu) mogą rozdawać ulotki / balony
10:00 – 16:00 harcerze – atrakcje dla dzieci

Rejestracja potencjalnych dawców: 10:00 – 16:00, Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25, Elbląg

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dawca szpiku #1481101 | 95.160.*.* 9 wrz 2014 19:33

    Nidziczanko, wystarczy wejśc na stronę www.dkms.pl/pl/zostan-dawca wypełnić formularz rejestracyjny , a następnie do domu dostaniesz zestaw na wymaz DNA z ust i formularze do wypełnienia, po odesłaniu dołaczysz do bazy dawców.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Nidziczanka #1480114 | 88.199.*.* 8 wrz 2014 19:16

    Na pewno zgłosiłoby się wiele osób z poza Elbląga tylko trzeba by było im umożliwić oddania krwi do badania w swojej miejscowości. W brew pozorem w małych miejscowościach ludzie mają wielkie serca.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz